И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,

спомня тоз ден бурен, шуми и препраща

славата му дивна като някой ек

от урва на урва и от век на век!

„Опълченците на Шипка“

Иван Вазов, 1877

Едва ли има по-величествено място в България от връх Шипка. Могъщият дух изпълва сърцето на всеки, който го посети. Паметникът е свързан със значими събития от българската история, като най-посещаван е на 3 март – националния ни празник, Деня на Освобождението на България.

На 03.03.2023 г. ученици от V до XII клас на  Средно училище ,,Свети свети Кирил и Методий, гр. Рудозем, посетиха паметника на Шипка. В знак на почит към подвига на българските опълченци децата с изключително вълнение и преклонение се изкачиха до монумента, за да отбележат 145-те години от Освобождението на България. Учители и ученици поднесоха заедно венец, пяха песни, включиха се в народните хора и носеха знамена. В тази атмосфера – сред особената тържественост на празника – децата изпитаха гордостта да си българин, изразиха признателност към своите предци и си пожелаха по-добро и светло бъдеще за България.